Gorące tematy: Wybory Parlamentarne 2019 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
176 postów 2274 komentarze

mikstury bezmetki

1abezmetki - Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

Moje komentarze

 • Prawda, nie czarno-biała
  Zamieszczając powyższy tekst zdawałem sobie sprawę, że wywoła reakcje. Nie miałem jednak zamiaru podgrzewaniu atmosfery. Niestety za sprawą niefortunnie dobranej przez Redakcję
  grafiki przewodniej zostałem z punktu wstawiony w koleinę stereotypów, urazów i niedobrych emocji. Moim zamiarem było jedynie przedstawienie aktualnej rzeczowej informacji o dwustronnych działaniach - w moim rozumieniu - zmierzających w perspektywie do wygaszenia skutków konfliktującej dotychczas wzajemnie polsko-rosyjskiej historii. Nie mam ani pretensji ani kwalifikacji aby silić się na roztrzygające kategoryzacje.

  Tu kłania się dialektyka (cytuję za wikipedią ) “jako nauka zajmująca się poprawnością argumentacji (...) podczas wypowiedzi. Kodyfikuje ona zasady poprawnego rozumowania służące do analizy argumentów potwierdzających lub kwestionujących udowadnianą w czasie dyskursu tezę, a także sposoby prowadzenia debaty, w czasie której jeden z uczestników stara się udowodnić tezę, a drugi ją obalić
  Celem dialektyki nie jest osiągnięcie konsensusu, lecz przekształcanie niezgody w krytyczny instrument rozwoju wiedzy. Rozumowanie dialektyczne dotyczy twierdzeń, które budzą kontrowersje, a także opartych na niezweryfikowanych hipotezach. “

  Sądzę, że nasza debata w rezultacie - jak sądzę – spontanicznie pozytywnej selekcji uczestników, przyniosła korzyść w postaci wzajemnego szacunku pomimo dytansująco różnych przekonań i wyrażanych opinii – bo prawda – nie czarno biała - “ niejedno ma imię”
  Ze swej strony wynoszę naukę aby w przyszłości – przynosząc kontroweryjne teksty -
  opatrywać je auto-asekuracyjnym zastrzerzeniem, że nie koniecznie wyrażają one przekonania tłumacza.

  Pozdrawiam,
  Ofiary Katynia w pamięci - z imienia i nazwiska
 • @1abezmetki 15:14:35
  Wychodzę - bo muszę! Bądźcie. proszę mili dla siebie. Pozdrawiam wszystkich.
  Ofiary Katynia w pamięci - z imienia i nazwiska
 • @Oscar 14:33:53
  Widzisz Oscar, gdyby w PRLu i w ZSRR “45 lat minęło”- a to szmat czasu, - podjęto i zagojono bolesny temat, nie byłoby posłuchu dla “Wolnej Europy” i nie musielibyśmy się antagonizować.
  Niestety zbrodnie – bo to były zbrodnie – zamilczano kagańcem cenzury, pozostawiając pole dla judzącej propagandy albo jak Ty to robisz w przenośni “ a w Ameryce murzynów biją”, opowiadając o obozach koncentracyjnych i zbrodniczych okrucieństwach na Wołyniu,
  zamiast skupić się “na tu I teraz” na aktualnej informacji, którą przetłumaczyłem i czym prędzej przyniosłem machając chwostem… Pomyśl jak tę informację przyjęły rodziny I potomkowie pomordowanych...
  Ofiary Katynia w pamięci - z imienia i nazwiska
 • @Oscar 14:24:38
  ..”Strzał w potylicę nie boli”...”Katyń to wręcz humanitarna egzekucja”..
  Pozostawiam powyższe ocenie czytelników...
  Ofiary Katynia w pamięci - z imienia i nazwiska
 • @Oscar 13:03:07
  “Katyń .. jest gdzieś daleko w rankingu śmierci Polaków”.

  “Ranking śmierci Polaków”- to brzmi obrzydliwie. To sugerowanie śmierci lepszych i gorszych.
  Katyń to mocno symbol utrwalony w pamięci narodowej na równi z Westerplatte, Monte Cassino, Powstaniem Warszawskim. To jedno ze spoiw polskiej psyche, jednoczące za PRLu --zwłaszcza po kielichu - Polaków ( na zewnątrz ) bardzo różnych orientacji. Vide “W Polskę idziemy drodzy panowie”...

  Ponadto ( a może przede wszystkim), to skupiające jak w soczewce - morderstwo systemowe, demonstrujące w drabince decyzyjnej do egzekucji - uniwersalnie ideologiczne odczłowieczenie.

  Przykro mi Oscarze, że grasz na negatywnych emocjach, zamiast na spokojnie rozważyć korzyści z ew. zadośćuczynienia, jako jednego z warunków wstępnych, zredukowania historycznych konfliktów polsko- rosyjskich i rosyjsko-polskich, ku przyszłemu dobro sąsiedztwu.

  Pisząc powyższe, mam nadzieję nakłonić Cię do powściągnięcia niepotrzebnej popędliwości, abym czytając Cię , nadal – jak dotychczas - zachował zrozumienie i szacunek wobec Twoich argumentacji.
  Ofiary Katynia w pamięci - z imienia i nazwiska
 • @marek500 15:29:18
  “dla mnie ważniejszy jest interes Polski” - I chwała Panu za to. Tylko jak to się ma do przedmiotowego tekstu?
  Dziękuję za interesujące komentarze . Trochę powadziliśmy się ale to pożyteczne dla rozszerzenia perspektyw. Przykro mi teraz bo muszę kończyć naszą biesiadę. Wracam za kilka godzin. Do usłyszenia.
  Białoruś: cena przetrwania
 • @marek500 13:25:38
  Dodam jeszcze;
  Sfederalizowanie się z Rosją równa się utracie względnej neutralności Białorusi.
  Wejście de facto pod rosyjską kontrolę, naraża Białoruś po rozmiesczeniu tam strategicznych sił rosyjskich, na niekontrolowane podwyższenie ryzyka ataku Białorusi w razie znlezienia się Rosji w strategicznym konflikcie zbrojnym.
  Białoruś: cena przetrwania
 • @marek500 13:25:38
  W sporach i w interesach biorą udział co najmniej dwie strony. Pan wydaje mi się dostrzega przede wszystkim interes rosyjski. Staram się to zrozumieć, bo też mi się tak kiedyś widziało, dopóty nie uporałem się z daltonizmem. Obecna Rosja, ta oficjalna, – niestety- nijak ma się się do słowiańskich sentymentów, “ruskiego mira” - nawet wobec własnych obywateli.
  Łukaszenko to doświadczony wyga, wiedzący czego nie chce dla Białorusi. Sfederalizowanie się z Rosja, z jej “dobrodziejstwem inwentarza” czytaj nieprzewidywalnością i kompleksową zapaścią ( gospodarczą, demograficzną, przemysłową , korupcją i przestępczością ), zapewne nie wydaje się Łukaszence i chyba słusznie, atrakcyjną propozycją. Białoruś w porównaniu do Rosji, to wciąż jeszcze oaza normalności. Tym nie mniej waga i bliskość sąsiada działa przytłaczająco. A sąsiadów zmienić trudno. Stąd manewr z szukaniem protektora-przeciwwagi w czasach niepewnych Tak mi się widzi.
  Białoruś: cena przetrwania
 • @Mazjan 12:52:48
  Dziękuję za wyróżnienie.
  Na wstępie prostuję nieporozumienie; powyższy tekst to tłumaczenie a nie kompilacja.
  Krytyczne uwagi Pańskie z przykrością podzielam.
  Pozdrawiam,
  Białoruś: cena przetrwania
 • @Alfax 11:58:16
  “W Białorusi jest także wspierana przez Zachód i przez polski rusofobiczny rząd 5 kolumna, które czeka na odpowiednią okazję by zamienic i ten kraj w judeojankieskią kolonię rządzoną przez najemne pionki sterowane z USA.”

  Tak, zgadzam się, sądzę ,że to jeden z istotnych elementów politycznej układanki.
  Pozdrawiam,
  Białoruś: cena przetrwania
 • @marek500 11:01:59
  Odnoszę wrażenie, że autor informacji zaniedbał skonsultowania jej Panem. Przedstawił bowiem naganną, bo inną niż Pańska – opinię.
  A na poważnie: Łukaszenka z pewnością “ nie w ciemię bity i szpakami karmiony”.
  Autor, Эль Мюрид z pewnością do zwolenników aktualnej rosyjskiej rzeczywistości ( mówiąc oględnie ) nie należy. Ale to diablo inteligentny i doskonale poinformowany opozycyjny publicysta.
  Z tego co ja zrozumiałem z przetłumaczonego tekstu, to intencją Łukaszenki jest -jeśli nie wyzerowanie przeciwstawnych wektorów wpływu – to w każdym razie ich ograniczenie, w imię
  realistycznie pojętej ograniczonej suwerenności

  Nam zaś pozostają jedynie spekulacje z ograniczoną – jeśli w ogóle – możliwością ich weryfikacji, z racji upośledzonego dostępu do informacji.
  Muszę przyznać, taka moja ułomność, zazdroszczę Panu swobody w kategoryzowaniu opinii.

  Miłego dnia życzę I pozdrawiam,
  Białoruś: cena przetrwania
 • @Alfax 07:56:23
  Z pewnością nie przeze mnie!
  Europa zrywa z "anglosaskim światem"
 • @Rzeczpospolita 14:12:01
  Dziękuję!
  Europa zrywa z "anglosaskim światem"
 • @Anna-PK 02:49:45
  Poniżej jeden z bardziej soczystych komentarzy rosyjskich czytelników artykułu:
  https://topcor.ru/11020-evropa-rvet-s-anglosaksonskim-mirom-ustami-makrona-i-merkel.html

  Piszienkow ( Aleksiej)П 12 września 2019 14:29

  Europa dzisiaj już nie taka aby, aby walczyć z Rosją samodzielnie! I jej to niepotrzebne. A "rząd światowy", jak się okazuje, w ostatnich czasach nie taki już światowy. .
  Co do stosunków Europy i anglosasów, to tu, jeśli już odwoływać się do historii 2WŚ, to najprędzej i przedewszystkim (ponownie wspólnie z Niemcami) należy zlikwidować na kontynencie główne anglosaskie kwiczoły, Polskę i kraje bałtyckie, a potem spokojnie rozwiązywać wspólne problemy w ramach UE-Rosja, nie powtarzając już błędów z przeszłości. Jesteśmy z Europejczykami wzajemnie sobie potrzebni, jak nikt inny. Żadna "przyjaźń" z Chinami czy USA nie będzie tak przydatna Europie i Rosji, jak współdziałanie między sobą. Mamy dokładnie to, czego potrzebują Europejczycy, a u nich to, co nam potrzeba.. "Wot i wsio".

  ..............................................

  Европа сегодня не та, чтобы воевать с Россией самостоятельно! Да и не нужно это ей. А "мировое правительство", как выясняется, в последнее время не такое уж и мировое.
  Что касается отношений Европы и англосаксов, то тут, если уж обращаться к истории 2МВ, скорее, надо, прежде всего (снова совместно с немцами) ликвидировать на континенте главных англосаксонских "подхрюкивателей" - Польшу и Прибалтику, а потом спокойно решать совместные проблемы в рамках ЕС-РФ, не повторяя уже других ошибок прошлого. Мы с европейцами друг другу взаимно нужны, как никто другой. Никакая "дружба" с Китаем или США не будет так полезна Европе и России, как взаимодействие между собой. У нас есть именно то, что нужно европейцам, а у них то, что надо нам. Вот и всё.

  Пишенков (Алексей) 12 сентября 2019 14:29
  ………………………………………
  Europa zrywa z "anglosaskim światem"
 • @Oscar 18:09:48
  Poniżej odnośnik do artykułu na temat jak Rosja zapatruje się na polskie zbrojenia I obecność wojsk USA w Polsce:

  «Готовимся к войне»: Польша вооружится F-35 против России
  США продадут Польше 32 истребителя F-35
  Рафаэль Фахрутдинов
  https://www.gazeta.ru/army/2019/09/11/12643903.shtml
  Tajny plan Trumpa: Polska – celem ataku atomowego
 • @Stara Baba 15:06:25
  Nie podzielam Pańskiej bezrefleksyjnej pewności siebie. Nie pogadamy!
  Rosjanie przodują w liczbie samobójstw
 • @zadziwiony 07:41:47
  Nie chciałbym przetrwać razem z osobnikami, których na codzień, unikam jak potrafię.
  Taka moja uwarunkowana atrofia instynktu.
  Survival jest polityczny
 • @autor
  Jaki sens ma samotne przetrwanie, bez bliskich i przyjaciół?
  Człowiek jest istotą społeczną. Survival - to egoistyczna propozycja dla gps-o podobnych "wolnościowców".
  Co warta egzystencja, w osamotniających warunkach “the day after”?
  Survival jest polityczny
 • Czy to krasnoludki...
  usunęły wpisy Tezeusza? Wygląda to głupawo- bo komentarze tłuką
  nieobecnego.
  Rosjanie przodują w liczbie samobójstw
 • @Stara Baba 16:41:46
  Mniemam, że nadal myśli Pan po polsku , i stąd, jest Pan zaznajomiony z polską rzeczywistością. A z rosyjską również?
  Sytuacja w Polsce jest wypadkową globalnej politycznej tektoniki a zatem i tego co dzieje się w Rosji. Problematyka rosyjska na użytek korzyści politycznych jest przedmiotem manipulacji propagandowych przez zainteresowane strony. Rosja to wpływowy sąsiad I to co tam się dzieje nie może pozostawać bez echa w Polsce. Zdając sobie z tego sprawę, chłonę informacje o tym kraju i przekraczając barierę językową dzielę się z czytelnikami. Korzystam – póki co – z możliwości swobodnego wyboru tematyki i nikt mi za to nie płaci. W tym również i Pan. Zatem " wolność Tomku w swoim domku".
  Pozdrawiam,
  Rosjanie przodują w liczbie samobójstw

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30