Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
241 postów 2633 komentarze

mikstury bezmetki

1abezmetki - Bez Tabu. Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

Oczekiwanie Katastrofy, to jeszcze nie katastrofa…

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ostatnio często wychodzą artykuły przewidujące szybki upadek reżymu w (Rosji, na fali idealnego sztormu łączącego wewnętrzne i zewnętrzne czynniki.

Jednak zgodzić się z nimi nie mogę, uważa autor ukrywający się za pseudonimem  scribble_33.

Oczekiwanie katastrofy, to jeszcze nie katastrofa.

 

Historia uczy, że niczego nie uczy. Ale tak jak nie uczy ona władzy, to nas uczyć musi. O czym mówi historia? O tym, że między czasem, gdy nieuchronność katastrofy jest już zrozumiała dla wszystkich, a samym momentem katastrofy, mija sporo czasu.

Rok 1905, masowe zamieszki, egzekucje, międzynarodowe potępienie, ale mimo to reżimowi nie tylko udaje się przetrwać jeszcze 12 lat, ale i wciągnąć Rosję w przegraną – do przewidzenia – wojnę.

Rok 1982, kryzys gospodarczy, początek ekonomicznych przeobrażeń, ale reżim kontynuuje istnienie jeszcze przez 9 lat, bez względu na chroniczny deficyt, kartki na żywność i jeden za drugim – pochówków sekretarzy.

Zjawiska kryzysowe w Imperium Rosyjskim rozpoczęły się jeszcze przed narodzinami ubiegłego wieku, zjawiska kryzysowe w ZSRR pod koniec lat 70-tych, dopóki stały się one oczywiste, upłynęło jeszcze 5-10 lat. Do katastrofy tyleż samo.

Obecnie możemy konstantować fakt – kryzys wszystkim oczywiście widoczny. Nastała era masowego niezadowolenia, nawet chorzy na całą głowę z PutinJugend (путинюгенд), zaczęli pojmować, że coś jest nie tak. Kryzys gospodarczy pogarsza się, zewnętrzne ciśnienie rośnie, i rośnie masowe niezadowolenie.

Kiedy Krysztanowska ( Крыштановская )*1. w 2012 roku powiedziała, że idzie studiować zalążki rewolucji, to poważnie potraktowali to tylko marginałowie, możemy przyjąć ten rok, za rok pierwszych objawów systemowego kryzysu (2008 rok – początek zjawisk kryzysowych, które jeszcze można było odwrócić, ale w 2012 roku, usytuacja była już przesądzona).

Teraz 1904 i 1983 – odpowiednio. Czego można oczekiwać na jesieni i w przyszłym roku? Wypada oczekiwać buntów i egzekucji. Ale to nie będzie koniec reżimu. Policja i wojsko nie będą strzelać do swoich: żon, dzieci i matek – RosGwardia będzie. Bo RosGwardia, będzie strzelać do obcych, będą jeździć po kraju i topić we krwi każde nieposłuszeństwo. I na kilka lat nawiodą strachu.

Wobec braku sprzężenia zwrotnego, którego praktycznie już dziś nie ma, władza podejmie jeszcz większy ucisk; położenie ludzi zacznie się pogarszać coraz szybciej i szybciej. Za kolejne 6 lat, władza dobije ostatki gospodarki, a nasi zewnętrzni partnerzy ostatecznie mienią Rosję, w kraj- pariasa.

Obecnej władzy starczy pomyślunku aby nie powtarzać błędów Imperium Rosyjskiego i ZSRR i nie wpakować się w własny Wietnam.Trzeba przyznać, że i Mikołajowi Drugiemu starczyło rozsądku w 1905- m, ale jakoś nie dostało go w 1916- m. Co prawda ten błąd uznała i władza radziecka, ale w 1989- m, było już za późno, kraj poszedł już w destrukcję.

Na dzień dzisiejszy nasze awantury w Syrii, RCA, lub w Donbasie, dalekie są od prawdziwej wojny. Tu widocznie, władza odrobiła lekcje. Ale dla pewności, jeśli Rosja teraz zacznie gorącą wojnę – to zgromadźcie zapas soli i zapałki, bo taka wojna zabije kraj w 2-3 lata.

Chciałoby się mieć nadzieję, że strzelać na placach nie będą, ale nadziei na to mało. Ci ludzie, którzy wyposażają RosGwardię w transportery o dźwięcznej nazwiekaratiel («каратель» )– wyraźnie są nastawieni inaczej. Tak więc, będą strzelać. W obecnej sytuacji, egzekucje zamieszek jedynie wzmocnią reżim.

Warto również zauważyć, że niewymienialność lidera jest dodatkowym czynnikiem stabilności. Skrajnie idiotyczne błędy i zbrodnie władzy carskiej trwały prawie 20 lat. Znacznie mniejsze w skali błędy, pochowały Związek Radziecki, przed upływem 10 lat, ponieważ po śmierci Breżniewa, kraj zaczął rozłazić się w szwach. Podczas gdy IR załamało się w jeden dzień.

Jednak protesty, nie tylko nie rosną, a wręcz przeciwnie idą na spadek. Wiąże się to z ciekawą i niepokojącą tendencją; najbardziej radykalni protestanci opuszczają pole publicznej działalności. Mam szeroki krąg znajomych, zaangażowanych w działalność protestacyjną jeszcze z czasów rozkwituНБП *2. . Ostatni raz uczestniczyli w jakichś masowych akcjach – kilka lat temu. Od tamtej pory, wszyscy odeszli w cień (jak i ja), wszyscy radykałowie zalegają na dnie. To jest bardzo, bardzo źle. Dokładnie taką samą tendencję można zaobserwować w IR w okresie od 1905 do 1917 roku.

Do 1905 roku liczba buntów i akcji obywatelskiego nieposłuszeństwa podwajała się każdego roku, osiągając szczyt w 1905 roku. Potem nastąpił ostry spad. Od 1906 roku protestów praktycznie – nie ma, a jeśli się pojawiają, to są one bardzo brutalnie tłumione, i strach robi swoje… aż do 1917 roku.

12 lat kraj trzymali w szponach terroru, i to bardzo skutecznie działało, dopóki władza się nie rozpadła.

Władze srają ze strachu, i o tym mnie nie przekonują zbiry RosGwardii, a inicjatywy legislacyjne. Tak, władze podnoszą wiek emerytalny, wprowadzają różnego rodzaju „płatony” (платоны)*3. i podnoszą inne NDSy (НДСы)*4., ale ona (władza) robi to w sposób ciągły, począwszy od monetyzacji ulg. W tym zakresie nic się nie zmienia, i nie trzeba widzieć w tym nowości. Jeśli pies pogryzł człowieka – to nie nowina, nowina to jeśli pies uratował dziecko.

Tak oto po raz pierwszy od wielu lat (ja, szczerze mówiąc, nawet nie pamiętam podobnego przypadku) u władzy pojawiły się zdrowe inicjatywy, naprawdę ułatwiające życie. Wniesiono ustawę o legalizacji obiektów zbudowanych bez pozwolenia (oferują zalegalizować domy zbudowane bez technicznych naruszeń, gdzie problemy czysto biurokratyczne). Jest propozycja dekryminalizacji aktywności internetowych (przestać sadzać na podstawie artykułów 205 i 282, jeśli przestępstwu nie towarzyszyły działania w rzeczywistości). Wniesiono rozporządzenia o zmianę nadmiernych regulacji walutowych (dotychczas jesteś odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale i dla zagranicznego kontrahenta, który powinien dokonywać przelewów, zgodnie z wcześniej uzgodnionym planem podatkowym; odstępstwo – przestępstwo), i jeszcze z pół tuzina podobnych inicjatyw, które w odróżnieniu od całej poprzedniej legislacyjnej działalności, nie są bez sensu. Nawet Duma zaczęła wnosić nowe „zakony „prawie o połowę rzadziej niż jeszcze rok temu.

Według historycznych analogii, czeka nas chyba przykładowo następująca przyszłość:

W przyszłym roku nastąpią siłowe tłumienia masowych akcji protestu. Następnie protesty ulegną wyciszeniu.

W ciągu najbliższych 5 lat nastąpi spadek legalnej aktywności protestacyjnej, z jednoczesnym narastaniem presji międzynarodowej. Nastąpi wzrost obciążeń podatkowych na realny sektor. Dojdzie do nacjonalizacji sektora finansowego. Nastąpią sankcje na sektor finansowy. Do 2024 roku można oczekiwać zakazu obsługi rosyjskich banków i wyłączenia z międzynarodowego systemu rozliczeń.

Potem dwie opcje:

1. Katastrofa „lite”. Liberalizacja gospodarki i międzynarodowej retoryki, zwycięstwo w wyborach umownego Gorbaczowa. Zrzeczenie się uprawnień federalnego centrum na rzecz regionów. Przywrócenie polityki publicznej. Transmisja z jakiejś małoznaczącej bzdury ( w rodzaju laboratoriów do produkcji broni chemicznej) o przekazaniu pod międzynarodową kontrolę. Optymalizacja systemu podatkowego, dekryminalizacjia przestępstw gospodarczych. Częściowe zniesienie sankcji. Czyli „pierestrojka” 2.0.

2. Katastrofa „hard & heavy”.

2024 roku kandydat-spojler i premier Putin. Zamknięcie granic, zwrotny zakaz pracy z rosyjskimi firmami. Embargo na dostawy surowców energetycznych.

1-3 lata. Zwiększenie obciążeń podatkowych, wprowadzenie kontroli transgranicznego przepływu kapitału.

3-5 lat. Początek prawdziwego polowania na nieposłusznych, obozy pracy, system kartkowy, zakaz importu.

5-10 lat. Rozpad gospodarki, rozpad państwa, wojna między Moskwą i peryferyferiami.

Prawdopodobieństwo 90-95%.

A co nam robić? Studiować doświadczenie pomyślnego przechodzenia państwowych kryzysów. Pomyślne Społeczeństwo udawało się budować tam, gdzie w momencie rozpadu państwowości, zostały stworzone wysokiej jakości, równoległe metody zarządzania. Samokształcenie, ludowa milicja; gotowe kadry menedżerskie, uratują nasz naród od zagłady. Naszego państwa nie uratuje już nic.

Przypisy:
*1.Krysztanowska ( Крыштановская ):Olga V. Крыштановская (ur. 24 listopada 1954 r., Moskwa) — rosyjski socjolog, specjalizuje się w studiach elit.
Urodziła się 24 listopada 1954 roku w Moskwie w rodzinie, filologów.
Ukończyła w 1979 roku wydział filozoficzny uniwersytetu moskiewskiego. Od 1989 prowadzi Centrum badania elit w Instytucie socjologii RAN. W 2002 roku obroniła pracę doktorską z socjologii.
Szanowany profesor Uniwersytetu w Glasgow, akademik Akademii nauk politycznych. Od 2009 r. członek „Jednej Rosji”. W 2010 r. Podjęła przywództwo prokremlowskiego kobiecego ruchu społecznego „Отличницы”.
6 listopada 2012 roku, została oficjalnie zarejestrowana jako powiernik kandydata na Prezydenta Federacji Rosyjskiej i ówczesnego premiera Rządu Federacji Rosyjskiej – Władimira Putina.
11 czerwca 2012 „zawiesiła” członkostwo w Jedynej Rosji, stwierdzając, że przełącza się w opozycyjne studia kręgów władzy.
(ros .Wikipedia)

*2.НБП: Narodowo-bolszewicka partia (NBP) — rosyjska społeczno-polityczna organizacja nacjonalistycznego charakteru, przestała istnieć. Zakazana w Rosji. .10 lipca 2010 roku na zjeździe założycielskim byli członkowie Narodowo-bolszewickiej partii założyli nową partię „Inna Rosja”(Другая Россия).
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB-%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D1%88%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%BF%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D1%8F

*3.”płatony” (платоны):System płatności przejazdu „Platon” spełnia kilka podstawowych funkcji. Platon zbiera, przetwarza, przechowuje i przekazuje w trybie automatycznym dane o ruchu ciężkich pojazdów (o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton). System działa na wszystkich drogach publicznych Rosji o znaczeniu federalnym .
(https://sistemaplaton.ru/)

*4. NDSy (НДСы): Podatek od wartości dodanej (VAT) — podatek pośredni, forma wypłaty do budżetu państwa części kosztów towarów, prac lub usług

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%B3_%D0%BD%D0%B0_%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%83%D1%8E_%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%8C


źródło:
http://worldcrisis.ru/crisis/3120059
Ожидание катастрофы, ещё не катастрофа.
scribble_33
Хабаровск
14.08.2018 

---------------------------------- 

 

Wybór, tłumaczenie i opracowanie: bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: dozwala się wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego i nick’a autora tłumaczenia.

 

 

KOMENTARZE

 • Tytułem wyjaśnienia...
  Od czasu publikacji artykułu minęły zaledwie dwa miesiące. I wbrew pesymistycznym obserwacjom autora na temat spadku aktywności opozycyjnej, ostatnie akcje protestacyjne wobec drastycznej "reformy" emerytalnej, wyraźnie temu przeczą. Od czasu implozji Związku Radzieckiego, wyrosło nowe pokolenie, które upomina się o swoje prawa, i w tych żądaniach, zespoliło się z zawiedzionym starszym pokoleniem. Energia młodych w fuzji z gorzkim doświadczeniem odchodzącej generacji, tworzy potencjał, którego nie wolno lekceważyć elicie władzy. Arogancja i bŁędy decyzyjne, zwłaszcza w kontekście narastających trudności, mogą być bardzo kosztowne!
 • Garść odnośników na YouTube do wywiadu podejrzanych o otrucie Skripalów
  Pietrow i Boszirow na YouTube:
  poniżej oryginalne interview po rosyjsku
  https://www.youtube.com/watch?v=N-Eb6YrbihE

  EXCLUSIVE, FULL & UNEDITED Interview Of Petrov and Boshirov to Simonyan
  https://www.youtube.com/watch?v=iFqB3FADiBc

  UK government rejects claims of Novichok suspects in TV interview
  https://www.youtube.com/watch?v=zYmVKrlK3gA

  Novichok poisoning accused will never speak to journalists again – RT
  https://www.youtube.com/watch?v=lyrJWMItkt8

  интервью Петрова и Баширова
  Петров и Баширов как симулякр системной деградации ГРУ
  https://www.youtube.com/watch?v=CjSiLRy94GE

  Дело Скрипаля, Петрова, Баширова и Симоньян
  Pavel Akhmetov
  https://www.youtube.com/watch?v=IBY_nRCCxEk

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031