Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
291 postów 2932 komentarze

mikstury bezmetki

1abezmetki - Bez Tabu. Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

Chiny: dziesięć celów przewodniczącego Xi

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy obecna historia koronawirusa w zasadzie może podważyć system państwowy w Chinach? Wstrząsnąć ich niezachwianą mocą? Co w ogóle działo się i dzieje w Chinach w politycznym znaczeniu tego słowa?

 I co przedstawia sobą przewodniczący Xi-najsilniejszy chiński władca od czasów Deng Xiaopinga?

Na te i inne pytania odpowiada autor -Paweł Kuchmirow

 

 

"Kiedy zdarza się katastrofa,  zawsze  ktoś musi za nią zapłacić."


Zdjęcie: TPG ZUMAPRESS.com, Globallookpress

Niedawno w Chinach ogłoszono o stworzeniu szczepionki przeciwko koronawirusowi, o czym poinformował ambasador tego kraju w Moskwie. To, czy ta szczepionka jest tak skuteczna, czy też jej skuteczność została przesadzona w celu zmniejszenia paniki panującej wokół tej kwestii, nie jest tak ważne. Do tej pory nie jest jasne, w jakim stopniu sam koronawirus naprawdę stanowi zagrożenie i czy w ogóle stanowi globalne zagrożenie.

Jedno jest pewne: wszystko, co dzieje się w tej sprawie, ma wyraźny kolor polityczny.

Po co, ogólnie rzecz biorąc, wokół zwykłej i sezonowej epidemii zrobiono taki szum, nie jest do końca jasne. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy wielokrotnie wyrażano przekonanie , że koronawirus "taranuje" reżim polityczny Chin. Wybijając go z równowagi, powodując utratę stabilności, podważając jego autorytet. Wersja jako minimum warta wzmianki.

Ale w jakim stopniu takie założenia mogą odpowiadać prawdzie?

Czy obecna historia koronawirusa w zasadzie może podważyć system państwowy w Chinach? Wstrząsnąć ich niezachwianą mocą?Co w ogóle działo się i dzieje w Chinach w politycznym znaczeniu tego słowa? I co przedstawia sobą przewodniczący Xi-najsilniejszy chiński władca od czasów Deng Xiaopinga?

Kryzys koronawirusowy bez wątpienia stał się największym wewnętrznym problemem politycznym Xi Jinpinga, odkąd został sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w 2012 roku. Masy ludzi w całych Chinach żyją w strachu. Kilka chińskich prowincji jest poddawanych kwarantannie. Wirus doprowadził znaczną część gospodarki kraju do rzeczywistego zatrzymania, ponieważ wiele firm nakazuje swoim pracownikom pracę w domu. Wymiana oskarżeń politycznych odbywa się między lokalnymi władzami W Wuhan (epicentrum epidemii wirusa) a rządem centralnym w Pekinie. Stawka w tej grze jest notorycznie wysoka: obie strony pamiętają wieczną zasadę chińskiej polityki wewnętrznej - kiedy zdarza się katastrofa, ktoś zawsze musi za nią zapłacić.

Najwyższy przywódca kraju, przewodniczący Xi, ma niemal absolutną władzę polityczną nad czerwonymi Chinami. To dobrze: oczywiście tylko autorytarny reżim mógł spokojnie i bez oglądania się za siebie, wykorzystać drakońskie środki, którymi Chiny walczą z wirusem od stycznia. Tylko czas pokaże, jak skuteczne będą te metody w końcu. Ale czy obecny kryzys jest tak duży, aby zmienić coś w Chinach fundamentalnie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, bardzo pożądane jest zrozumienie, jakie procesy odbywają się w Chinach pod kierownictwem Xi Jinpinga, jaka jest ich skala w porównaniu z "zagrożeniem koronawirusowym".

Przewodniczący Xi nigdy nie ukrywał swojego marzenia o przekształceniu Chin w globalną wielką potęgę przyszłości. A jego podejście do realizacji tego celu można ujawnić w kategoriach dziesięciu priorytetów, rodzaju dziesięciu zestawów koncentrycznych kręgów pochodzących z centrum partyjnego lub (posługując się znaną terminologią Maslowa) piramidy potrzeb.

- Pierwszym priorytetem jest utrzymanie PDA u władzy. Xi nigdy nie postrzegał partii jako mechanizmu przejścia do jakiejś demokracji czy półdemokracji. Przeciwnie, postrzega unikalną formę autorytarnego kapitalizmu Chin jako niezbędną dla jego przyszłego statusu wielkiej potęgi i jako model, który może potencjalnie mieć zastosowanie do innych części świata.

- Po drugie: cokolwiek się dzieje, konieczne jest utrzymanie jedności narodowej, ponieważ jest to centralny element wewnętrznej legitymizacji KPCh. Dlatego w Tybecie i Xinjiangu w okresie jego rządów doszło do ciągłych represji, a także rozpoczęło się konsekwentne zaostrzanie polityki wobec Tajwanu.

- Trzecim zadaniem jest zachowanie i dalsze budowanie gospodarki. Xi rozumie, że wielkość gospodarki, jej siła i poziom technologiczny odgrywają kluczową rolę we wszystkich wymiarach potęgi państwa jako całości, w tym w potencjale militarnym. Co więcej, bez długoterminowego wzrostu dochód per capita Nie wzrośnie, A Chiny wpadną w"pułapkę średniego dochodu". W związku z tym stały wzrost odgrywa również kluczową rolę w wewnętrznej legitymizacji CPC. Lokomotywnym celem są ogólnokrajowe wysiłki zmierzające do przekształcenia Chin w supermocarstwo technologiczne z globalną dominacją w dziedzinie 5G, półprzewodników, superkomputerów i sztucznej inteligencji.

- Czwarty cel przewodniczącego Xi może być jednym z najtrudniejszych do osiągnięcia ze względu na szereg cech wcześniejszego rozwoju i mentalności kraju jako całości: włączenie zrównoważonego rozwoju środowiskowego do matrycy wzrostu gospodarczego Chin. W przeszłości było to po prostu ignorowane. Ale teraz odgrywa również znaczącą rolę w zrównoważeniu pozycji partii.

Chińczycy są coraz bardziej świadomi i wyrażają potrzebę wyeliminowania wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody. Biorąc to pod uwagę, jest oczywiste, że zrównoważony rozwój środowiska, w tym środki przeciwdziałające zmianom klimatycznym, zawsze będzie konkurować z wyższym priorytetem wzrostu gospodarczego, zarówno w przemyśle krajowym, jak i w ponadnarodowych projektach infrastrukturalnych przewidzianych w podpisanej przez Si inicjatywie "jeden pas, jedna droga" (BRI).

To, w jaki sposób równowaga między tymi dwoma priorytetami zostanie ostatecznie osiągnięta, nie jest jeszcze jasne.

- Piątym priorytetemjest rozbudowa i modernizacja chińskich sił zbrojnych. Xi zorganizował największą reformę Armii Ludowo-Wyzwoleńczej od 1949 roku. PLA przekształca się z instrumentu obrony Kontynentalnej w siłę zdolną operować poza granicami Chin. Temu służy rozbudowa marynarki wojennej i sił powietrznych, cybertechnologii, wojskowego sektora kosmicznego i sfery sztucznej inteligencji. Deklarowaną misją XI jest zbudowanie światowej klasy armii zdolnej do walki i wygrywania wojen w dowolnym zakresie i dowolnym formacie.

- Szóstym celem jest zapewnienie życzliwych i, jeśli to możliwe, harmonijnych relacji z czternastoma lądowymi i sześcioma morskimi sąsiadami Chin.Rosja odegrała już kluczową rolę w tym projekcie, przekształcając się z historycznego wroga, który zajmował dużą część strategicznej uwagi Chin, w sojusznika sytuacyjnego.

Chiny nie mają stałych sojuszników i jest to również część mentalności narodowo-państwowej, utworzonej przez tysiąclecia!

- Siódmym priorytetem XI jest imperatyw aby na wschodnich, morskich peryferiach Chiny zepchnęły Stany Zjednoczone z powrotem do" drugiego łańcucha wysp", który biegnie od Wysp Japońskich przez Guam do wschodnich Filipin. Chiny chcą również osłabić (lub całkowicie osłabić, jeśli to możliwe) długoletni Sojusz Północnoatlantycki z Ameryką na czele dla bezpieczeństwa w regionie jako całości. Zwłaszcza w przypadku Korei Południowej, Japonii i Filipin. Ostatecznym celem jest wzmocnienie zdolności Chin do zapewnienia zjednoczenia z Tajwanem. Nawet siłą, jeśli to konieczne.

- Ósmy priorytet  to: zabezpieczyć zachodnie peryferie kontynentalne Chin; przewodniczący Xi chce przekształcić kontynent euroazjatycki w nowy rynek chińskich towarów, usług, technologii i krytycznych inwestycji infrastrukturalnych. Poprzez BRI chce również, aby Azja Środkowa i Bliski Wschód, a także Europa Środkowa, Wschodnia i Zachodnia stawały się coraz bardziej podatne na główne interesy polityki zagranicznej Chin i wspierały je.

- Dziewiąty priorytet,  analogicznie, Chiny kierowane przez Xi dostrzegają ogromny potencjał rynkowy, nie różniący się od potencjału Eurazji, w pozostałej części rozwijającego się świata, w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. Tak więc dziewiąty priorytet Si jest realizowany na "morskim jedwabnym szlaku", który w perspektywie staje się tak samo znaczący jak BRI. Mówiąc szerzej, Chiny z powodzeniem przekształcają tę globalną strategię gospodarczą w solidne wsparcie dla grupy 77 (G77) - największej światowej organizacji krajów rozwijających się-podczas głosowania na najważniejszych wielostronnych płaszczyznach.

Wreszcie Xi Jinping chce zmienić globalny porządek świata w sposób bardziej zgodny z chińskimi interesami i wartościami,

- jego dziesiątym priorytetem jest szczyt piramidy potrzeb.

Przywódcy Chin postrzegają liberalny porządek międzynarodowy po 1945 roku jako odzwierciedlenie światopoglądu zwycięskich białych mocarstw kolonialnych, które go stworzyły. Xi uważa, że świat 2020 radykalnie różni się od świata powojennego.W związku z tym Chiny opracowały specjalną strategię, w ramach której, zwiększają swoją moc, siłę kadrową i wpływy finansowe w ramach istniejących globalnych struktur zarządzania, przywódcy Chin budują również nowe, zorientowane na Chiny instytucje, takie jak BRI i Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych.

Nie wszyscy na najwyższym szczeblu KPCh podzielają światopogląd przewodniczącego Xi.

Istnieje wiele wewnętrznych sporów i kontrowersji dotyczących tego, czy Chiny nie przeginają pałki, wycofując się z długoletniej strategii Deng Xiaopinga "ukryj swoją siłę, czekaj, nigdy nie przejmuj inicjatywy". Nie wspominając już o tym, że w KPCh trwa długotrwała konfrontacja z prozachodnią "grupą szanghajską" opowiadającą się za znaczącą westernizacją Chin. Czas pokaże, w jaki sposób te spory będą się rozwijać, szczególnie w okresie poprzedzającym 20.Kongres KPCh w 2022 r., który podejmie (lub nie podejmie) zasadniczą decyzję o przedłużeniu kadencji Xi Jinpinga-do drugiej połowy lat 2020., a może nawet poza nimi.

 

Na tle ogromu wszystkich powyższych, założenie, że podstawy współczesnych Chin; ich państwowości i systemu politycznego może podkopać jakiś koronawirus ,wydają się co najmniej absurdalne.

Wręcz przeciwnie, w walce z epidemią (bez względu na to, jak przesadzone może być jej niebezpieczeństwo) system ten i osobiście przewodniczący Xi, okazał się bardzo skuteczny. Teraz, gdy ta historia najwyraźniej zaczyna blaknąć, można powiedzieć na pewno, że reżim przewodniczącego Xi wychodzi zniej znacznie wzmocniony

Jedynym czynnikiem, który może tam znacząco wpłynąć na coś , jest nie ustający konflikt handlowy z USA. Ale to już zupełnie inna historia.

 

Paweł Kuchmirow

 

 

Uwaga!

Nie  jestem  autorem  artykułu   a  jedynie  tłumaczem -amatorem!

Ponadto, co podkreślam,  powyższy tekst zawiera informacje i oceny wyłącznie autora/autorów  obcojęzycznej publikacji,  z którymi -proszę,nieutożsamiać  tłumacza. Poglądy i opinie tłumacza, pozostają  jego prywatną  sprawą,  dopóki nie wypowie się jako komentator !

 

 

 

ŹRÓDŁO:

sevastopol.su/news/kitay-desyat-celey-predsedatelya-si 

Tytuł: “Китай: десять целей председателя Си”

Autor: Павел Кухмиров

26 февраля 2020

 

 

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych

platformach elektronicznych, ze wskazaniem adresu

tekstuźródłowegoipseudonimu autora tłumaczenia.

 

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031