Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
264 posty 2784 komentarze

mikstury bezmetki

1abezmetki - Bez Tabu. Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

Dlaczego zatraciliśmy poczucie przyszłości?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W miejsce ideologii socjalistycznej i kapitalistycznej pojawiła się niepewność: ani ludzie, ani państwa nie mają dziś pojęcia, jak będzie jutro.

Tę rozsterkę rozważa w artykule pod powyższym tytułem , Анна Семенец ( Anna Siemieniec) na łamach gazety Росбалт (Rosbałt)

 

Coś się stało z przyszłością. Oczywiście zawsze było niepewnie, ale w XX wieku administracja państwa i życie gospodarcze opierały się na idei przewidywalnego ruchu, rozwoju. Tego już nie ma . Dlaczego obraz przyszłości nagle zniknął i jak go skonstruować na nowo, omówiono na Forum Gajdarowskim-2020.

"Wiele problemów dzisiaj jest związanych wyika z tego, że nagle obraz przyszłości po prostu zniknął. Różne kraje, z różnymi systemami politycznymi, różnym stopniem rozwoju skarżą się, że przyszłość zniknęła. A bez obrazu przyszłości ani żadna osoba, ani państwo jako całość nie będą w stanie zbudować strategii życia. Jeśli sami nie wyobrażamy sobie, kim my lub nasi bliscy powinni być w niedalekiej przyszłości, następuje rozpad osobowości i całkowita dezintegracja "- mówi redaktor naczelny czasopisma i wydawnictwa" Nowa recenzja literacka " Irina Prochorowa.

Dlaczego obraz przyszłości nagle zniknął? W jaki sposób ma być ponownie skonstruowany? "Wybitna badacz i teoretykkultury Anita Asman wyjaśniła, że ten obraz zaginął po II Wojnie Światowej. Okropności pierwszej połowy XX wieku, potworne wojny zostały zrodzone z wielkich narracji-komunistycznych i faszystowskich idei. Te fałszywe projekcje zdyskredytowały ideę świetlanej przyszłości. W rezultacie społeczeństwo w Europie Zachodniej przeszło od konstruowania przyszłości do ponownego przemyślenia przeszłości. Trend ten utrzymuje się do tej pory. W naszym kraju dzieje się to samo. Walka o historię ma nie tylko charakter polityczny. To także starcia światopoglądowe. Ściśle mówiąc, w tradycji ogólnej kultury europejskiej obraz przyszłości zawsze krystalizuje po zakończeniu walki o przeszłość. Myślę, że wraz z całym światem jesteśmy w fazie ponownego przemyślenia przeszłych doświadczeń, błędów, osiągnięć, które pozwolą nam w jakiś sposób przeformułować idee przyszłości" - powiedziała Prochorowa. A do tego czasu zarówno państwa, jak i ludzie będą żyć jak w próżni, nie wiedząc, dokąd i po co zmierzają.

Z przyszłością zdecydowanie coś się stało-zgodziła się profesor antropologii migracji w Oksfordzie Dr Dace Dzenovska.. "Nie ma jej w formie, w jakiej istniała w XX wieku, przed upadkiem socjalizmu. Ogólnie rzecz biorąc, świat zachodni stracił wizję przyszłości jako stałego rozwoju

ludzkości w sensie napędzanego ruchu w kierunku pewnej idei dobrego życia. W XX wieku dominowała ideologia postępu zarówno socjalistycznego, jak i kapitalistycznego. Przyszłość obiecywała poprawę życia, przezwyciężenie nierówności i ubóstwa. Dzisiaj nie ma ideologii postępu i rozwoju. Niewiele osób obiecuje poprawić życie dzięki jednemu uniwersalnemu programowi. Nie ma ideologii przyszłości jako ostatecznego przezwyciężenia cierpienia teraźniejszości. Przyszłość jest wynikiem procesów, które rozpoczęliśmy-technologii, rynku, ale których nie możemy już w pełni kontrolować. Przygotowanie do przyszłości oznacza lub próbuje zapobiec apokalipsie, lub nabycie umiejętności, z którymi można spotkać nieprzewidywalną przyszłość. Oczywiście zawsze było nieprzewidywalnie. Ale administracja publiczna i życie gospodarcze w XX wieku opierały się na idei przewidywalnego ruchu. Teraz to się zmieniło " - podkreśliła Dzenovska.

Powiedziała, że jeszcze w 2004 roku, badając emigrację z Łotwy, zauważyła, że rozmówcy redukują rozmowę do pustki i beznadziejności. "Większość mieszkańców Łotwy wyobraża sobie przyszłość jako obcy świat, z którym nie mają nic wspólnego. Niektórzy mówią o powrocie dzikich zwierząt lub o tym, że wkrótce wszyscy zostaną schwytani przez Chińczyków. Ale spustoszenie i dewastacja to obowiązkowa część rozmowy o zmieniającym się życiu materialnym i społecznym " - zaznaczyła ekspertka.

Jakby odzwierciedlając obawy ludzi związane z przyszłością, apokaliptyczny finał związany z klimatem, technologią lub luką społeczną i nierównością jest powszechny we współczesnych utopijnych powieściach i filmach.

"W Warunkach końca znanego i zrozumiałego świata układane są indywidualne trajektorie życia. Niektórzy mówią o emigracji do miejsc, gdzie czas płynie w rozpoznawalny sposób. Migranci z Europy Wschodniej jadą do Anglii w poszukiwaniu znaczącego, ich zdaniem, przebiegu czasu, w którym po ciężkiej pracy następuje wyższe wynagrodzenie i tak dalej. Uważają, że taki upływ czasu zniknął w ich miejscu zamieszkania, gdzie wszystko stoi w miejscu, i muszą czekać niewiadomo na co. Inni pozostają klejąc życie z odłamków Starego Świata, robią wszystko, co możliwe, że jutro nie różni się zbytnio od dnia dzisiejszego.

WedługDzenovskiej, ci, którzy wyjeżdżają z Łotwy do Anglii, szukają tam przyszłości z przeszłości, kiedy upływ czasu był przewidywalny. "Tam czas wciąż płynie w ten sposób, nie dlatego, że w Anglii jest postęp, ale dlatego, że ten kraj jeszcze żyje w ramach modernizmu XX wieku. Tam znaczne segmenty ludności nie zostały jeszcze wyrzucone z obrotu kapitałowego i ochrony socjalnej. W Anglii są też opuszczone wioski i miasta turystyczne. Ale w porównaniu z Łotwą, wielu Anglików uważa, że można zachować przyszłość z przeszłości. Niektórzy głosowali za wyjściem z Unii Europejskiej i przystąpieniem do globalnej gospodarki na nowych warunkach. Pozostaje jednak niejasne, czy można zaangażować się w dzisiejszą globalną gospodarkę i zachować ideologię rozwoju XX wieku. Prawdopodobnie nie. Ale nowa ideologia, z wyjątkiem wolnego rynku, nie została jeszcze wynaleziona. Rynku jako naturalnego i uniwersalnego mechanizmu budowania idealnego społeczeństwa " - podsumowała Dace Dzenovska.

Ale jak zauważył główny naukowiecw Szkole Antropologii Przyszłości Ranhigs, Kierownik Laboratorium Psychologii Społecznej i ekonomicznej - Timothy Nestik, obraz pozytywnej przyszłości i chęć wyciągnięcia lekcji z przeszłości, z naszej wspólnej historii, jest bezpośrednio związany z przekonaniem, że możemy wpływać na teraźniejszość. W tym tkwi problem.

"Nasze badania pokazują, że Rosjanie, podobnie jak Chińczycy, wciąż wierzą w świetlaną przyszłość, w to, że ich dzieci będą żyć lepiej niż oni sami. W USA i Europie tak już nie jest. A reakcją na rosnącą niepewność jest uproszczenie, powrót do tradycyjnych wartości,co wyraża konserwatywna rewolucja, którą dziś obserwujemy " - powiedział Nestik.

Zastępca dyrektora szkoły antropologii przyszłości Ranhigs - Jewgienij Iwachnienko z kolei uważa, że nasza przyszłość będzie określona w dużej mierze przez zdolność do wytrzymania dużej liczby niepewności. Oznacza to, że łatwiej i jaśniej nie będzie.

Dlatego nie należy polegać na jednym dobrym pomyśle, uważa główny naukowiecwSzkoleAntropologiiPrzyszłości - Siergiej Jenikołopow."Ona może być bardzo dobra. Ale jeśli mówimy o roli społeczności intelektualnej, to chodzi o zbadanie zawczasu i przeanalizowanie negatywnych skutków każdego dobrego pomysłu " - uważa Jenikołopow.

Анна Семенец(Anna Semieniec)

 

Uwaga!

Nie  jestem  autorem  artykułu   a  jedynie  tłumaczem -amatorem!

Ponadto, co podkreślam,  powyższy tekst zawiera informacje i oceny wyłącznie autora/autorów  obcojęzycznej publikacji,  z którymi -proszę,nieutożsamiać  tłumacza. Poglądy i opinie tłumacza, pozostają  jego prywatną  sprawą,  dopóki nie wypowie się jako komentator

 

Źródło:

 

https://www.rosbalt.ru/moscow/2020/01/21/1823707.html

Tytuł:Почему мы потеряли будущее”

Autor:Анна Семенец

21 января 2020,

 

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych

platformach elektronicznych, ze wskazaniem adresu

tekstuźródłowegoipseudonimu autora tłumaczenia.

 

 

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930