Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
291 postów 2932 komentarze

mikstury bezmetki

1abezmetki - Bez Tabu. Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Wyrażam i popieram tradycyjne poglądy lewicowe. Nie po drodze mi zarówno z liberałami , "nową lewicą", ad personam - chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością

Dlaczego zatraciliśmy poczucie przyszłości?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W miejsce ideologii socjalistycznej i kapitalistycznej pojawiła się niepewność: ani ludzie, ani państwa nie mają dziś pojęcia, jak będzie jutro.

Tę rozsterkę rozważa w artykule pod powyższym tytułem , Анна Семенец ( Anna Siemieniec) na łamach gazety Росбалт (Rosbałt)

 

Coś się stało z przyszłością. Oczywiście zawsze było niepewnie, ale w XX wieku administracja państwa i życie gospodarcze opierały się na idei przewidywalnego ruchu, rozwoju. Tego już nie ma . Dlaczego obraz przyszłości nagle zniknął i jak go skonstruować na nowo, omówiono na Forum Gajdarowskim-2020.

"Wiele problemów dzisiaj jest związanych wyika z tego, że nagle obraz przyszłości po prostu zniknął. Różne kraje, z różnymi systemami politycznymi, różnym stopniem rozwoju skarżą się, że przyszłość zniknęła. A bez obrazu przyszłości ani żadna osoba, ani państwo jako całość nie będą w stanie zbudować strategii życia. Jeśli sami nie wyobrażamy sobie, kim my lub nasi bliscy powinni być w niedalekiej przyszłości, następuje rozpad osobowości i całkowita dezintegracja "- mówi redaktor naczelny czasopisma i wydawnictwa" Nowa recenzja literacka " Irina Prochorowa.

Dlaczego obraz przyszłości nagle zniknął? W jaki sposób ma być ponownie skonstruowany? "Wybitna badacz i teoretykkultury Anita Asman wyjaśniła, że ten obraz zaginął po II Wojnie Światowej. Okropności pierwszej połowy XX wieku, potworne wojny zostały zrodzone z wielkich narracji-komunistycznych i faszystowskich idei. Te fałszywe projekcje zdyskredytowały ideę świetlanej przyszłości. W rezultacie społeczeństwo w Europie Zachodniej przeszło od konstruowania przyszłości do ponownego przemyślenia przeszłości. Trend ten utrzymuje się do tej pory. W naszym kraju dzieje się to samo. Walka o historię ma nie tylko charakter polityczny. To także starcia światopoglądowe. Ściśle mówiąc, w tradycji ogólnej kultury europejskiej obraz przyszłości zawsze krystalizuje po zakończeniu walki o przeszłość. Myślę, że wraz z całym światem jesteśmy w fazie ponownego przemyślenia przeszłych doświadczeń, błędów, osiągnięć, które pozwolą nam w jakiś sposób przeformułować idee przyszłości" - powiedziała Prochorowa. A do tego czasu zarówno państwa, jak i ludzie będą żyć jak w próżni, nie wiedząc, dokąd i po co zmierzają.

Z przyszłością zdecydowanie coś się stało-zgodziła się profesor antropologii migracji w Oksfordzie Dr Dace Dzenovska.. "Nie ma jej w formie, w jakiej istniała w XX wieku, przed upadkiem socjalizmu. Ogólnie rzecz biorąc, świat zachodni stracił wizję przyszłości jako stałego rozwoju

ludzkości w sensie napędzanego ruchu w kierunku pewnej idei dobrego życia. W XX wieku dominowała ideologia postępu zarówno socjalistycznego, jak i kapitalistycznego. Przyszłość obiecywała poprawę życia, przezwyciężenie nierówności i ubóstwa. Dzisiaj nie ma ideologii postępu i rozwoju. Niewiele osób obiecuje poprawić życie dzięki jednemu uniwersalnemu programowi. Nie ma ideologii przyszłości jako ostatecznego przezwyciężenia cierpienia teraźniejszości. Przyszłość jest wynikiem procesów, które rozpoczęliśmy-technologii, rynku, ale których nie możemy już w pełni kontrolować. Przygotowanie do przyszłości oznacza lub próbuje zapobiec apokalipsie, lub nabycie umiejętności, z którymi można spotkać nieprzewidywalną przyszłość. Oczywiście zawsze było nieprzewidywalnie. Ale administracja publiczna i życie gospodarcze w XX wieku opierały się na idei przewidywalnego ruchu. Teraz to się zmieniło " - podkreśliła Dzenovska.

Powiedziała, że jeszcze w 2004 roku, badając emigrację z Łotwy, zauważyła, że rozmówcy redukują rozmowę do pustki i beznadziejności. "Większość mieszkańców Łotwy wyobraża sobie przyszłość jako obcy świat, z którym nie mają nic wspólnego. Niektórzy mówią o powrocie dzikich zwierząt lub o tym, że wkrótce wszyscy zostaną schwytani przez Chińczyków. Ale spustoszenie i dewastacja to obowiązkowa część rozmowy o zmieniającym się życiu materialnym i społecznym " - zaznaczyła ekspertka.

Jakby odzwierciedlając obawy ludzi związane z przyszłością, apokaliptyczny finał związany z klimatem, technologią lub luką społeczną i nierównością jest powszechny we współczesnych utopijnych powieściach i filmach.

"W Warunkach końca znanego i zrozumiałego świata układane są indywidualne trajektorie życia. Niektórzy mówią o emigracji do miejsc, gdzie czas płynie w rozpoznawalny sposób. Migranci z Europy Wschodniej jadą do Anglii w poszukiwaniu znaczącego, ich zdaniem, przebiegu czasu, w którym po ciężkiej pracy następuje wyższe wynagrodzenie i tak dalej. Uważają, że taki upływ czasu zniknął w ich miejscu zamieszkania, gdzie wszystko stoi w miejscu, i muszą czekać niewiadomo na co. Inni pozostają klejąc życie z odłamków Starego Świata, robią wszystko, co możliwe, że jutro nie różni się zbytnio od dnia dzisiejszego.

WedługDzenovskiej, ci, którzy wyjeżdżają z Łotwy do Anglii, szukają tam przyszłości z przeszłości, kiedy upływ czasu był przewidywalny. "Tam czas wciąż płynie w ten sposób, nie dlatego, że w Anglii jest postęp, ale dlatego, że ten kraj jeszcze żyje w ramach modernizmu XX wieku. Tam znaczne segmenty ludności nie zostały jeszcze wyrzucone z obrotu kapitałowego i ochrony socjalnej. W Anglii są też opuszczone wioski i miasta turystyczne. Ale w porównaniu z Łotwą, wielu Anglików uważa, że można zachować przyszłość z przeszłości. Niektórzy głosowali za wyjściem z Unii Europejskiej i przystąpieniem do globalnej gospodarki na nowych warunkach. Pozostaje jednak niejasne, czy można zaangażować się w dzisiejszą globalną gospodarkę i zachować ideologię rozwoju XX wieku. Prawdopodobnie nie. Ale nowa ideologia, z wyjątkiem wolnego rynku, nie została jeszcze wynaleziona. Rynku jako naturalnego i uniwersalnego mechanizmu budowania idealnego społeczeństwa " - podsumowała Dace Dzenovska.

Ale jak zauważył główny naukowiecw Szkole Antropologii Przyszłości Ranhigs, Kierownik Laboratorium Psychologii Społecznej i ekonomicznej - Timothy Nestik, obraz pozytywnej przyszłości i chęć wyciągnięcia lekcji z przeszłości, z naszej wspólnej historii, jest bezpośrednio związany z przekonaniem, że możemy wpływać na teraźniejszość. W tym tkwi problem.

"Nasze badania pokazują, że Rosjanie, podobnie jak Chińczycy, wciąż wierzą w świetlaną przyszłość, w to, że ich dzieci będą żyć lepiej niż oni sami. W USA i Europie tak już nie jest. A reakcją na rosnącą niepewność jest uproszczenie, powrót do tradycyjnych wartości,co wyraża konserwatywna rewolucja, którą dziś obserwujemy " - powiedział Nestik.

Zastępca dyrektora szkoły antropologii przyszłości Ranhigs - Jewgienij Iwachnienko z kolei uważa, że nasza przyszłość będzie określona w dużej mierze przez zdolność do wytrzymania dużej liczby niepewności. Oznacza to, że łatwiej i jaśniej nie będzie.

Dlatego nie należy polegać na jednym dobrym pomyśle, uważa główny naukowiecwSzkoleAntropologiiPrzyszłości - Siergiej Jenikołopow."Ona może być bardzo dobra. Ale jeśli mówimy o roli społeczności intelektualnej, to chodzi o zbadanie zawczasu i przeanalizowanie negatywnych skutków każdego dobrego pomysłu " - uważa Jenikołopow.

Анна Семенец(Anna Semieniec)

 

Uwaga!

Nie  jestem  autorem  artykułu   a  jedynie  tłumaczem -amatorem!

Ponadto, co podkreślam,  powyższy tekst zawiera informacje i oceny wyłącznie autora/autorów  obcojęzycznej publikacji,  z którymi -proszę,nieutożsamiać  tłumacza. Poglądy i opinie tłumacza, pozostają  jego prywatną  sprawą,  dopóki nie wypowie się jako komentator

 

Źródło:

 

https://www.rosbalt.ru/moscow/2020/01/21/1823707.html

Tytuł:Почему мы потеряли будущее”

Autor:Анна Семенец

21 января 2020,

 

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych

platformach elektronicznych, ze wskazaniem adresu

tekstuźródłowegoipseudonimu autora tłumaczenia.

 

 

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031